Категория: Новини

Летен лагер на EuroHockey и БФХТ за млади играчи и семинар за треньори в Албена

Традиционният летен лагер на EuroHockey и БФХТ в Албена и семинар за треньори 2023 на българското черноморие тази година отново се радваше на голям успех с участието на 3 държави: България, Армения и Украйна!

Повече от 15 треньори от 3-те федерации проследиха семинара за треньори на високо ниво, организиран от Димитри Дюбюисон от БФХT и воден от назначения от EuroHockey експерт треньор и лектор Лоик Ейленбош от Белгия. От 25-ти до 27-ми август всички треньори получиха изключителна подготовка за своите мисии, изграждане на екипи, нови тактически подходи, видеоанализ и упражнения по Хокей5, както теоретични, така и практически съвети за работа с млади играчи. Други поканени лектори допълниха цялостната програма за треньори: Антонио Антонов (мисии), Христиан Василев (правила на Хокей5), д-р Катя Стоилова (педагогика). Семинарът е сертифициран от EuroHockey!

Успоредно с това от 25 до 31 август повече от 50 млади играчи от 3 нации тренираха както с треньорите, така и с назначения треньор на EuroHockey, но също така се посветиха на красотата на българския курорт Албена с многобройните басейни и отличния плаж.

Накрая треньорите и играчите Д12 и М/М14 участваха в традиционния турнир за Купата на Албена, в който успех постигнаха отборът на Армения Д12 и НСА М/М14! Едно невероятно издание, което ще доведе до още по-добро издание през 2024 г. с някои изненади!

English version:

The traditional summer EuroHockey/BHF Albena Hockey camp and Coaches seminar 2023 on the Bulgarian coast received again a great success this year with the participation of 3 nations: Bulgaria, Armenia and Ukraine!

More than 15 coaches from the 3 federations followed the high level coaches seminar organized by Dimitri Dubuisson from BHF and given by the EuroHockey appointed expert coach and speaker Loïc Eylenbosch from Belgium. From 25 to 27th, all the coaches received outstanding training on their missions, team building, new tactical approaches, video analysis and Hockey5s exercises, both theoretical and practical with the youth players. Other invited speakers completed this very complete program for coaches: Prof. Antonio Antonov (missions), Christian Vasilev (Hockey5s rules), Doctor Katia Stoylova (pedagogy). Certified by EuroHockey!

In parallel, more than 50 young players from 3 nations trained both with the coaches and with the appointed EuroHockey coach but also enjoyed the beauty of the Bulgarian resort Albena with its numerous pools and excellent beach from 25th to 31th of August. 

Finally, coaches and U12&U14 players participated to the traditional Albena Cup with the success of the Armenia team U12 & NSA U14! An amazing edition that will lead to an even better edition in 2024 with some surprises!

EuroHockey с нов президент

Маркос Хофман бе избран за Президент на Европейската федерация по хокей на 35та Генерална асамблея.

На срещата беше представен и новият бранд на федерацията – EuroHockey, нов уебсайт и бе дадено началото на EuroHockey Institute – платформа за обучения и партньорства, която ще гарантира успешното развитие на любимия ни спорт през следващите години.

Новият президент ще работи и с частично нов изпълнителен борд, който беше попълнен от Magdalena Nazaret, Cathelijne Rockall, Christos Sideridis и Bruno Santos.

Успоредно с официалните прояви EuroHockey провежда в Мюнхенгладбах и EuroHockey Championship 2023 за мъже и жени. Повече информация можете да прочетете тук: https://eurohockey.org/ , https://tms.fih.ch/competitions и https://www.facebook.com/EuroHockeyorg .

Ръководството на БФХТ пожелава успех и попътен вятър на новото ръководство на EuroHockey!

УСПЕХ: Първа победа за юношите на България в Алания

С грандиозен успех ни зарадваха днес българските юноши от националния отбор до 18 години. Младите лъвчета успяха да надвият отбора на Финландия с резултат 4-1, което им гарантира 5то място в крайното класиране в група Championship II-A на EuroHockey U18 през 2023.

(крайно класиране в турнира)

Днес беше последеният състезателен ден, като нашите момчета вчера изиграха тежък мач срещу опитния отбор на Хърватска, но за съжаление загубиха с резултат 7-1. Средната възраст на шахматистите е с 10 месеца по-висока, като българският национален отбор е най-младият сред всички участващи в този турнир. Въпреки това ръководството на БФХТ е убедено, че с много работа от тяхна страна успехите ще последват в най-скоро време!

(минимална средна възраст на отборите)

13ти юли беше почивен за всички отбори, а предишния ден българите се изправиха срещу отбора на Украйна, която се защитава в непредизвикана пълномащабна война на нейна територия цели 504 дни. Бихме желали да отбележим, че дори градът „люпилня“ на украинския хокей, Виница, беше засегнат многократно от бомбардировките върху цивилната инфраструктура, като нямаме данни дали хокейният стадион е претърпял щети и къде се подготвят представителните състави на Украйна. В тази среща българите не можаха да намерят победния ритъм и последната четвърт завърши при резултат 1-11 за състава в жълто и синьо.

Повече информация за турнира, както и пълна статистика от всички срещи можете да намерите тук.

Втори ден на EuroHockey U18 Championship II-A 2023

Вторият ден на Европейското първенство в Алания, Турция завърши, като резултатът от първата за деня среща между Франция и Финландия показа, че наистина отборът на петлите е класа по-силен от всички останали съперници и резултатът от вчерашния ден не трябва да ни стряска. В края на двубоя таблото с резултата показваше категоричното 18:0 в полза на французите.

Във втората за деня среща отборът на Украйна надделя със 7:3  над Хърватска в интересен мач изпълнен с размяна на голове, физическа игра и картони.

В най-интересната за нас среща, за съжаление националният ни отбор не успя да намери своя ритъм и загуби от домакините, Турция, с 11:0. Домакинското предимство си оказа своята тежест, като по-голямата част от нашия състав играят за първи път на подобен тип настилка при такива изключително тежки климатични условия (32 C в 18:00 часа, при началото на срещата). Редно е да напомним, че след основаването на турската федерация през вече далечната 2002 година, южната ни съседка успя да изгради няколко модерни за времето си стадиона, което в комбинация с високата температура постави нашия отбор пред трудна задача.

Ако желаете да ни подкрепите в развитието на хокея на трева можете да закупите и изпратите Facebook звезди на БФХТ във всяко видео и reel в профила на федерацията във Facebook. Така всеки би могъл да помогне за развитието на спорта в България.

В утрешния ден турнирът продължава с 3 срещи, като Лъвовете срещат Украйна в 15:45 българско време.

България с труден старт в EuroHockey U18 Championship II-A 2023 за юноши

Българският национален отбор, воден от старши треньора Михайл Тодоров и помощник-треньора Димитър Дончев, претърпя загуба в първата среща от Европейското първенство по хокей 11 до 18 г. група Championship II-A (2ро ниво на Европа от 2 налични за 2023 в тази въраст) в Алания, Турция.

Тимът ни загуби от отбора на Франция с 30:0 в среща, в която късметът не беше на наша страна. За французите общо 9 състезателя, успяха да отбележат, като 27 от головете дойдоха от свободна игра и само 3 от къс корнер.

Това е първа загуба на нашия отбор на турска земя след като в предварителния двудневен лагер те успяха да запишат две победи, съответно с 4:0 и 1:0 срещу отбора на Турция до 18, девойки. Срещите се проведоха при отлични условия в гр. Къркарели (Лозенград, население 110 хил. души).

В програмата на нашите юноши следва мач с домакините, Турция (юноши), утре от 18:00 часа българско време. На 12 юли младите лъвове срещат отбора на Украйна от 15:45. Сряда е почивен ден, като последните две срещи на всички тимове ще се изиграят на 14 и 15 юли.

Останалите отбори в турнира са Хърватска, Литва и Финландия, като той се провежда в 1 група.

Отборът на България беше изпратен от представители на БФХТ със скромна церемония и пожелания за успех:

(на снимката проф. Антонов, г-н Йордан Пенев (мениджър на отбора) и екипът на националния отбор заедно с момчетата преди заминаване, НСА, гр. София)

БФХТ пожелава добро представяне на момчетата и екипа в следващите мачове и стискаме палци за успехи, като сме сигурни че всеки от тях тръпне да усети вкуса на победата! При добро класиране (1 място) българският отбор ще придобие право да играе в топ 8 на Европа през следващата година.

Президентът на БФХТ Йорг Шенк бе награден с отличителен знак на Председателя на БАН

С отличителен знак на Председателя на БАН беше награден Йорг Шенк, съветник в Посолството на Федерална република Германия в България и ръководител на отдели „Наука“ и „Преводи“. Отличието беше връчено в Академията в присъствието на посланика на Федерална република Германия Н.Пр. Кристоф Айххорн, Ръководството на БАН и представители на Хумболтовия съюз в България.

Отличителният знак се присъжда за заслуги към Българската академия на науките и за силната подкрепа на сътрудничеството между българските и германските учени, обяви председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски.

За поредна година български участник в J4E на EHF!

Криси Ушерова, която бе номинирана от Българската Федерация по Хокей на Трева за нейна представителка, е включена в програмата за развитие J4E на EHF, по която ще има възможност да се обучава като официално лице на европейската хокейна централа!

Честито, Криси, и на добър път в европейския хокей!

Поставяме равенството здраво в центъра на картината

„Най-силни сме, когато работим заедно“. Това е посланието, което идва силно и ясно от разговора с Марийке Фльорен след публикуването на доклада „Към повече равенство между половете в спорта“ от Групата на високо ниво за равенство между половете в спорта (2022).

 

Групата на високо ниво (HLG) беше създадена с една основна цел: постигане на по-справедлив баланс между половете в спорта като цяло. Тя е създадена от комисар Мария Габриел през 2020 г. и има 15 представители от целия спектър на спорта, включително държавни органи, неправителствени организации и спортни федерации. Нейните препоръки и план за действие се прилагат за държавите-членки на ЕС, национални и международни спортни организации и регионални организации.

 

Фльорен е добре известна и високо ценена защитничка на равенството между половете чрез работата си в Комисията за жени в спорта на МОК и Комитета на жените в спорта на FIH. В допълнение, Fleuren ръководи работата на EHF по баланса между половете в заседанията на борда и в програмите за обучение на националните асоциации-членки на EHF. Всички национални асоциации подписаха Хартата за равенство между половете (Equally Amazing Charter) през 2019 г., в която се посочва какво планира да направи всяка от тях през следващите години по отношение на баланса между половете.

 

В рамките на HLG, работата на Фльорън с FIH и EHF означаваше, че тя е един от хората в групата, които са „водели чрез пример“ и са имали работещи решения за това как политиките за равенство между половете могат да бъдат приложени.

 

„Опитах се да внеса в HLG опита, който сме имали в хокея, а също и от SWinG (Подкрепа на жените в постигането на техните цели), защото имаме някои фантастични примери за лидерството, особено от SWinG. За съжаление, всички тези идеи не бяха възприети, защото все още трябва да видим изследвания, за да покажем, че са ефективни.

 

„Това, което считам за важен резултат от доклада, е списъкът с близки теми до основните области, в които равенството между половете трябва да бъде ускорено. Хубаво е, че виждаме бюджета и комуникациите, заедно с участието и лидерството, тъй като всички те са важни области в рамките на равенството между половете. За да излезе с добри препоръки, групата се запозна с широка гама от презентации от и извън спорта. Имахме много добра презентация от Европейския съюз за радио и телевизия (EBU) например.

 

В информационния лист, изготвен от Групата на високо ниво за равенство между половете в спорта, различията между половете са пределно ясни: броя участващи, треньорските и съдийски кадри, лидерство, медийно отразяване и нива на заплащане / договори – всички те са области, в които остават различията между половете . В допълнение към тези пет критични области е тревожният факт, че насилието, основано на пола – физическо, сексуално и психологическо – все още се преживява от жените в много по-голяма степен, отколкото от мъжете, колкото и шокиращо да изглежда това за времето в което живеем.

 

Промяната обаче предстои и има някои значителни стъпки напред. Примерите включват факта, че принципите на равенството между половете са твърдо залегнали във всяко действие финансирано от програмата Еразъм+Спорт. Осведомеността се повишава чрез проучвания и дискусии в рамките на Експертната група на Комисията по добро управление. Инициативи като #BeInclusive EU Sports Awards признават работата на спортове, които използват дейността за увеличаване на социалното включване.

 

Както бе споменато, в доклада на HLG има осем важни теми, които всяка организация трябва да вземе предвид при разработването на план за действие за справяне с равенството между половете.

 

Първата от тях е важността на поставянето на еднаква перспектива за двата пола в челните редици на всякакви политики или стратегии. Всички заинтересовани страни в една организация трябва да гарантират, че равните възможности пред двата пола са в основата на техните действия.

 

Да си отговорим защо има неравенства между половете в даден спорт или организация обикновено е много сложно. Поради тази причина при намирането на решения е необходим конкретен подход. Припокриващите се причини могат да бъдат преодолени само чрез открит подход и съвместна работа.

 

Когато става въпрос за постигане на равенство между половете, трябва да има практически мерки. Бюджет, предназначен за справяне с равенството между половете; координаторите или хората, които носят отговорност да се уверят, че планът за действие се изпълнява, са от съществено значение – трябва да има собственост върху провежданата политиката, за да успее тя; изследвания и оценка, за да се гарантира, че е постигнат напредък и целите са постигнати.

 

След това идва подходът, който гледа навън. Образование, което обяснява защо равенството е необходимо, независимо дали се обръщаме към деца в клубове и училища или говорим със заинтересованите страни за важността на равенството в организацията. Важно е как се предават съобщенията. Те трябва да са ясни и подходящи за публиката.

 

И накрая, важно е да получите подкрепа от мъжете в организацията. Ако мъжете напълно подкрепят плана за действие и политиката за равенство между половете, тогава те могат да бъдат в основата на създаването на промяна.

 

Това е темата, която Фльорън смята, че понякога е неразбрана: „Вместо да делим „на нас и тях“, ние трябва да бъдем заедно в подкрепата за намиране на конструктивен подход. Кампанията на ООН „Той за нея“ беше добра илюстрация за това.

 

Докладът на HLG подчертава и предоставя примери за огромното количество работа, която се извършва в целия континент по отношение на много от темите.

 

Що се отнася до участието, имаше някои наистина иновативни и успешни проекти. Те варират от проекта на Erasmus+ „She Run’s – Active Girl’s Lead“, ръководен от Международната федерация по училищни спортове, който насърчава 2000 15-18 годишни момичета от 35 страни да се занимават с физическа активност, до дейността на LEAP Sport в Шотландия, която осигурява набор от ресурси за спортния сектор за обучение и повишаване на осведомеността на транссексуалните хора в спорта.

 

В рамките на развитието на треньорите международните спортни организации като World Rugby, националните федерации като Норвежката федерация по ски и организации като Университета на Хертфордшир са въвели програми за развитие на възможности за обучение на жени треньор.

 

За Fleuren включването на малките локални клубове и организации в процеса е абсолютно жизненоважно, тъй като това са хората, които предоставят спорт на място. „Бихте очаквали нещата да се предават от международната федерация на националните асоциации и след това на местните, но твърде често това все още не се случва. Ето защо имате нужда от посветени хора, които да предоставят мерки за равенство между половете.

 

„Следващата ни работа [в EHF] е да привлечем заинтересованите страни в клубовете. Нашият проект „Equally Amazing“ работи на национално и международно ниво. В рамките на структурата на EHF знам, че много отдадени жени и мъже вече работят върху равенството между половете в собствените си страни. Клубовете ще бъдат следващата ни цел.

 

Този доклад ни показва други начини и нови идеи, които могат да бъдат въведени, за да го осъществим.’

 

Лидерството е жизнено важна част от постигането на равенство между половете. За младите жени, които търсят своя път, няма нищо по-вдъхновяващо от това, че някой вече пробива в лидерски роли. Европейската хокейна федерация, Женският спортен тръст, Световното гребане, Международната баскетболна федерация (FIBA) и множество други спортни организации провеждат курсове, предназначени да дадат възможност на жените да поемат лидерски роли.

 

„Може да звучи като опростен подход“, казва Фльорън, „но не е така. Значението на моделите за подражание, да видите някой като себе си е жизненоважно, ако хората от по-малко представените групи някога ще станат лидери.

 

За съжаление остават огромните проблеми с разликата в заплащането, въпросите относно отпуската по майчинство като спортист и „сивата зона“ около физическото, сексуалното и психическото насилие в света на елитния спорт, които трябва да бъдат решени. HLG приключи работата си с публикуването на доклада, но Фльорън се надява, че самият доклад ще послужи като трамплин за повече промени.

 

„По нашия малък начин ние се опитваме да вдъхновим хората и да им дадем идеи, които могат да използват, за да направят разликата в собствената си спортна среда“, казва Фльорън, добавяйки: „Равенството между половете не е параграф или глава; трябва да е част от цялата история.

БФХТ проведе XXIX-то Общо отчетно-изборно събрание в гр. Пловдив

На 5 март гр. Пловдив бе домакин на ХХІХ Общо отчетно-изборно събрание на БФХТ. На събранието присъстваха членовете на управителния съвет, длъжностни лица на федерацията и всички клубове.


По време на общото събрание Председателят на БФХТ – Йорг Шенк изказа своята благодарност към всички, които през последните години полагаха усилия за развитието на хокея в отделните региони.


Общото събрание на БФХТ избра нов управителен съвет, който включва общо девет души: Йорг Шенк, доц. Антонио Антонов, доц. Иван Сандански, доц. Николай Марков, Павлин Белчев, Йордан Пенев, Веселин Захариев, Галин Карагьозов, Емилия Витанова.


БФХТ награди свои деятели и състезатели с принос за Почетни отличия на БФХТ за заслуги:

– Почетен знак „Бронзов“ – Мария Милчева

– Почетен знак на БФХТ за особени заслуги – Златен – г-н Бончо Златев, по случай 70 годишен юбилей.

– Почетен член на БФХТ – проф. Лъчезар Димитров


Награди за годишнини:

– Иван Лозанов – Председател на СКХТ Хеброс

– Д-р Мариана Маркова – СКХТФ Дунав – Свищов


Най-добри състезатели за 2021 г.:

– Най-добър състезател по хокей за подрастващи до 18 г. – Мартин Момчилов (СК Ен Джи Ес)

– Най-добра състезателка по хокей за подрастващи до 18 г. – Десислава Пеевска (СКХТ Пловдив)

– Най-добър вратар за подрастващи до 18 г. – Ангел Апостолов (СКХТ Пловдив)

– Най-добра вратарка за подрастващи до 18 г. – Лора Стайкова (КХТ Вълците)


И не на последно място:

– Най-успешен треньор по хокей – Валентин Георгиев (КХТ Вълците)

– Най–перспективен млад съдия – Константин Колев (СКХТ Петър Берон 2009)

– Най-добър доброволец в системата на БФХТ – Емилия Витанова – член на УС

– Най-стриктен мениджър на отбор по хокей – Славка Хитрева (СКХТ Петър Берон 2009)

– Най–стриктен ръководител/администратор на състезания (ТД / ТО / Секретар) – Калоян Христов (КХТ Славия 1921)


БФХТ поздравява всички отличени и пожелава много успехи на всички свои членове през 2022 г.